Právě si prohlížíte Napsali o nás: „Piráti v Českém Těšíně chtějí prosadit participativní rozpočet“

Napsali o nás: „Piráti v Českém Těšíně chtějí prosadit participativní rozpočet“

ODKAZ NA ČLÁNEK NA WEBU MORAVSKOSLEZSKY.PIRATI.CZ

➡️ Participativní rozpočet je úžasným nástrojem, jak zapojit veřejnost do rozhodování o strategickém plánování a rozpočtu v místě, kde žijí. Piráti ho řadí k svým programovým prioritám na komunální úrovni.

➡️ V řadě měst Moravskoslezského kraje již úspěšně funguje, často i několik let. Český Těšín by mohl být dalším z nich.

🏴 Naše práce nekončí. I nadále se společně věnujeme participativnímu rozpočtu, který jsme Vám formou přednášky představili před dvěma týdny.

Víte, co je to PaRo?
Participativní rozpočet je efektivní nástroj sloužící k zapojení občanů do veřejného dění v dané obci. V rámci tvorby obecního rozpočtu jsou každý rok vyčleněny prostředky pro participativní rozpočet. Občané v předem stanoveném období podávají své návrhy, zpracované dle předem stanovených pravidel, a získávají pro ně podporu napříč veřejností. Vítězné projekty jsou v následujícím období realizovány. Participativní rozpočet slouží k tomu, aby občané města sami rozhodovali o použití části veřejných prostředků, čímž je jim umožněno participovat na veřejném dění.
Videozáznam z veřejné přednášky o participativním rozpočtu
Na záznamu si můžete poslechnout informace o základních pilířích participativního rozpočtování, jeho výhodách či krocích potřebných k úspěšnému zavedení. Princip participativního rozpočtu totiž umožňuje použít část veřejných prostředků k realizaci projektů navržených a zvolených samotnými občany a lidé tak mají přímou možnost změnit své okolí a aktivně se zapojit do veřejného dění.

To, že participativní rozpočet opravdu funguje, dokazují mnohá města po celé ČR, která již tento model využívají.

👉Ukázkou dobře vedeného PaRo je  například město Brno: https://damenavas.brno.cz

👉Přehlednou mapu měst s PaRo spolu s detailní statistikou můžete nalézt zde: https://www.participativni-rozpocet.cz/participativni-rozpocet/

Napsat komentář