Právě si prohlížíte Poslední zasedání zastupitelstva ve znamení diskuze o centrálním dopravním terminálu

Poslední zasedání zastupitelstva ve znamení diskuze o centrálním dopravním terminálu

Více než hodinová diskuze o navýšení rozpočtu na projekt centrálního dopravního terminálu. I tak vypadalo poslední zasedání zastupitelstva města v Českém Těšíně, konané v pondělí 9. listopadu 2020.

Opozice pokládala radě města řadu dotazů. Doptávali se i zastupitelé za Českou pirátskou stranu. V prvé řadě především proto, aby se vyjasnilo, o jaké navýšení a jakou celkovou výši investice se vlastně jedná.

„V posledních dnech to byl ohledně tohoto projektu pořádný chaos. V důvodové zprávě se píše o 103 milionech, ve vyjádření pana místostarosty v novinách o 83 milionech, na facebookových stránkách hnutí ANO o 135 milionech, přičemž jednou se jedná o cenu bez DPH, jednou s DPH, jednou bez nezpůsobilých nákladů a jednou s nezpůsobilými náklady. Otázkou pak byla samotná výše a důvod navýšení rozpočtu tohoto projektu o zhruba dva miliony,“ komentoval zastupitel za Českou pirátskou stranu Ing. Ireneusz Pieniążek. Nedostatečná komunikace směrem k veřejnosti, ale i k opozičním zastupitelům, vedla k šíření různých desinformací na sociálních sítích.

Způsobilé výdaje na vybudování dopravního terminálu budou z 90 % kryty z dotace IROP. Jedná se o zhruba 72 milionů korun. Argumentem pro navýšení ceny projektu bylo rovněž to, že by město mohlo o část nebo dokonce o celou dotaci přijít, pokud nebude rozpočet rychle navýšen. Toto stavění před hotovou věc ale určitě není vhodnou formou spolupráce a demokratické diskuze o takto důležitém a strategickém projektu. „Není možné stavět opozici do kouta a naznačovat, že pokud to neprojde, bude případná ztráta dotace naše chyba. Hlasování je osobní zodpovědnost každého zastupitele a proto se doptáváme,“ dodal Ing. Ireneusz Pieniążek.

Na řadu dalších dotazů poté opoziční zastupitelé odpověď vůbec nedostali, jelikož veřejná zakázka ještě nebyla ukončena, a z toho důvodu některé informace zůstávají neveřejné. Ukázalo se tak, že před hlasováním má vládnoucí koalice o celém projektu informační převahu. Zastupitelé za Piráty se nakonec u finálního hlasování o navýšení ceny projektu zdrželi. „Na jednu stranu vnímám neodkladnou potřebu vybudovat nové autobusové stanoviště, na stranu druhou řada otázek ohledně tohoto bodu nebyla zodpovězena, a proto jsem se u hlasování o navýšení částky na tento projekt zdržela,“ komentovala zastupitelka za Piráty Bc. Andrea Branná. Navýšení rozpočtu na projekt bylo nakonec přijato 16 hlasy pro.

Ke konci se zastupitelé za Českou pirátskou stranu doptávali také na nově pořizované zvukové záznamy ze zasedání zastupitelstva. Odpovědí bylo, že jsou pořizovány pouze pro účely tvorby zápisu ze zasedání a nejsou určeny ke zveřejnění veřejnosti. „To je velká škoda. Lidé by si zasloužili mít možnost si zasedání zastupitelstva přehrát zpětně,“ uzavřel Ing. Ireneusz Pieniążek.

Piráti pořizování on-line přenosu i záznamů ze zasedání zastupitelstva navrhovali již před téměř dvěma roky. Prozatím byl zřízen on-line přenos, během kterého poslední zasedání zastupitelstva sledovalo až 61 osob.

Napsat komentář