Právě si prohlížíte Komentář: Řada pochybení a nejasností zmobilizovala občany. A není se co divit

Komentář: Řada pochybení a nejasností zmobilizovala občany. A není se co divit

V poslední době nejen sociálními sítěmi rezonuje značná nevole občanů města ohledně toho, jak vedení města postupuje v rámci revitalizace ulice Nádražní. A oprávněně.

Strategický projekt „Po stopách těšínské tramvaje“, jehož součástí je rekonstrukce ulice Nádražní, obsahuje řadu pochybení a nejasností, které nakonec mohou vést k tomu, že město (opět) nedostane tolik, kolik by za vynaložené finanční prostředky dostat mohlo.

Rekonstrukce se uskutečňuje bez architektonické soutěže a architektonické studie, jsou vykáceny téměř všechny stromy, které se na ulici Nádražní nacházely, a celý projekt je po celou jeho dobu s veřejností komunikován nedostatečně. Dle dalších informací se zdá, že město ignorovalo doporučení Národního památkového ústavu a stavbu provádí firma bez dostatečných zkušeností v této oblasti. Připomínky ke zpracování projektu „Po stopách těšínské tramvaje“ jsme měli již před rokem. Především srovnání s uchopením projektu ze strany našich sousedů z Cieszyna bylo velmi výrazné (https://www.pirati-tesin.cz/6-jednani-komise-pro-uzemni-rozvoj-a-majetkove/?fbclid=IwAR2PtzkR6eAl1Qxr1oJHnmkUSMx5nAu_7e65ude-Umy4CC4bcm4Lb4Y6C8c „Cieszyn bere tuto proměnu komplexně s ohledem na budoucnost, což přispěje k vizuální udržitelnosti a nastavenému rázu města“).

K dobru budiž to, že se město snaží komunikaci v posledních týdnech zlepšit. Přesto je však na čem pracovat. Pro inspiraci nemusíme chodit daleko, můžeme se podívat k našim sousedům na druhé straně řeky Olše, kteří se snaží o zapojení obyvatel města do diskuze o podobě veřejného prostoru (https://www.cieszyn.pl/aktualnosci/5328/konsultacje-spoleczne-planowanie-przestrzenne?fbclid=IwAR3W0mXvv428t3tSxoX3u1WcMf3xy3PcW7Eb3gNQeC2VwWUE8c91IhTr09E).

Bylo by více než vhodné, kdyby současné vedení města opustilo strategii vedení, která by se dala označit jako „pro Český Těšín a jeho občany to tak stačí“, a velké projekty řešilo koncepčně včetně zapojení odborníků a komunikace s veřejností.

Protože nakonec nejde pouze o to něco postavit, ale také o způsob, jakým se postupuje, protože postup může velmi ovlivnit výsledek.

Lukáš Chlebik, člen Komise pro územní rozvoj a majetková

⬛⚫

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Eduard

    Město Český Těšín se snaží komunikaci zlepšovat…
    Hm – až pod tlakem opozice a kritiky občanů, ovšem v souběhu s dehonestačními poznámkami ze strany místostarosty za Ano 2011 na adresu opoziční zastupitelky …

Napsat komentář