Právě si prohlížíte Rozklikávací rozpočet

Rozklikávací rozpočet

Vážení občané Českého Těšína, 

jak jistě víte, jedním z našich programových bodů je zprůhlednění hospodaření města zavedením rozklikávacího rozpočtu, který umožňuje komukoli s přístupem k internetu nahlédnout do aktuálního stavu hospodaření města a rozkliknout si každou zakázku až na jednotlivou fakturu.

Jedním ze způsobů, jak může rozklikávací rozpočet fungovat a vypadat, je projekt CityVizor (https://www.cityvizor.cz/), který v současné době již úspěšně zavedla města Černošice, Nové Město na Moravě, Uherský Brod, Úvaly a v dalších městech se zavedení plánuje. Projekt CityVizor zpřehledňuje tok městských peněz. Ukazuje, za co a jakému dodavateli město vyplácí peníze občanů. Dozvíte se, jaké konkrétní projektové či investiční akce města (opravy, stavby, pořízení SW…) zrovna probíhají včetně alokovaných a již na ně vyplacených finančních prostředků a umožní Vám nahlédnout do aktuálního stavu rozpočtu města (plánu výdajů) včetně plnění těchto plánů v daném roce s vazbami jednotlivých faktur a investic na rozpočet. Další z funkcí CityVizoru je přehledné zobrazení konkrétních smluv, které daná organizace uveřejnila v registru smluv a úřední deska, která informuje o nejnovějších veřejných úředních dokumentech. Příkladem fungujícího projektu CityVizor je rozpočet města Černošice, který si můžete prohlédnout na odkazu https://www.cityvizor.cz/cernosice/prehled. Zapojit se do tohoto projektu lze vstupem do spolku Otevřených měst, který projekt CityVizor provozuje. Více informací o spolku Otevřená města naleznete pod tímto odkazem: https://www.otevrenamesta.cz/.

Takový systém chceme zavést i v Českém Těšíně. Jsme přesvědčeni, že transparentní radnice je cestou, jak v lidech vzbudit zájem o komunální politiku a celkově o dění v našem městě.

Opět platí, že o zavedení rozklikávacího rozpočtu budeme jednat se všemi politickými subjekty.

Důležitá pro nás je zpětná vazba. Jak se Vám projekt CityVizor líbí? Uvítali byste, kdyby Český Těšín měl stejně přehledné hospodaření včetně rozklikávacího rozpočtu?
Těšíme se na Vaše názory.

Za Piráty Těšín,
Ing. Ireneusz Pieniążek

Napsat komentář